Oyun Öncesi Hazırlık

Yayınlandı: 08 Haziran 2012 / Genel, Oyun Yöneticilerine Tavsiyler, Oyunculara Tavsiyler

Bu konuyla ilgili onlarca blogda yüzlerce post bulmanız mümkün olmasına rağmen herkesin kendi oynayış ve oynatış tarzı olduğunu düşünen ben bugün bu konunun üzerinde durmak istedim.

“Oyun Öncesi Hazırlık” bölümünü iki aşamada anlatmayı planlıyorum. Birinci aşama oyuncuların hazırları olacak ve oyuncuların biraz da dikkat etmeleri gereken şeyler üzerinde duracağım. İkinci aşama ise oyun yöneticilerine yönelik olup daha çok kendi oynattığım oyunlarda uyguladığım yöntem ve tavsiyelerim üzerine olacaktır. Konuyu daha fazla uzatmadan yazıma geçiyorum.

Bölüm 1: Oyunculara Hazırlık Tavsiyeleri

Oyunculara hazırlık tavsiyeleri vermeden önce oyuncuların kavraması gereken yegane şey oyun yöneticilerinin ne kadar uğraştığıdır. Oyun yöneticisi olmak fazladan zaman ve emek gerektiren bir uğraştır. Senaryoyu her duruma göre kurgulamak, yazıya aktarmak, hesaplamaları yapmak ve nicesi. Bu yüzdendir ki onların bu emeklerine karşılık bahsedeceğim şeyleri özenle yerine getirmeniz bir nebze olsun onların emeklerine saygı niteliğinde olacaktır. Oyunculara oyun öncesi tavsiyelerime gelecek olursak;

-Oyun yöneticiniz ile oynayacağınız sistemi karar verdikten sonra bilgileriniz dahilinde karakterinizi özenle yapmaya çalışın. Hatta sistemi biraz daha araştırıp ince detaylar bulup karakterinize katmaya çalışın. Bu oyun yöneticinizin hoşuna gidecektir. Sizin karakterinize önem verip uğraştığınızın bir göstergesi olacaktır.

-Oyun öncesinde kendiniz araştırma yapmak yerine oyun yöneticisine sorayım o bana cevap verir gibi bir düşünceniz kesinlikle olmasın. En ufak sorularda oyun yöneticinize gitmeniz onu bunaltacaktır. Önce kendiniz bir araştırın ve ana konuya hakim olun. Detaylarda soracaklarınız olursa işte o zaman oyun yöneticinize başvurun.

-Karakter kağıdınız kesinlikle oyundan önce temiz ve güzel bir biçimde hazır olmalı. Oyuna başlamadan önce karakter yapmak uğraştırıcı ve can sıkıcıdır. Karakterinizi özümsemenizi de olumsuz etkileyecektir.

-Karakterinizin öz geçmişini yazarken klasik “Annesi kasabaya yapılan Orc saldırısında öldü” mantığını bir kenara bırakıp yaratıcı düşüncelerle kendinizi ve oyun yöneticinizi mutlu edin. Öz geçmişiniz ne kadar sağlam temellere dayanırsa karakterinizi o kadar özümser ve oyundan daha çok keyif alırsınız.

-Oyun gereçlerinizi getirmeyi unutmayın. Kaleminiz, not defteriniz, silginiz, karakter kağıdınız gibi oyun esnasında sizin kullanacağınız eşyaları kesinlikle kendiniz getiriniz. Bunu oyun yöneticisine bırakmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

-Oyuna başlamadan önce karakterinizi son bir kez daha kontrol edip her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin. Aynı şekilde oyun yöneticisinin oyundan önce size verdiği senaryo ile ilgili kağıtları da tekrar edip oyuna konsantre olun.

Oyuncularla ilgili tavsiyelerim burada sona eriyor. Bunları yaparken başta da dediğim gibi bir emeğin karşılığı ve keyif almanız olarak düşünün. Bu hazırlıkları yaptığınızda oyundan daha çok keyif aldığınızı kendinizde göreceksiniz.

Bölüm 2: Oyun Yöneticilerine Hazırlık Tavsiyeleri

Evet işin en zor kısmını yapan kişilerin bölümüne geldik. Oyun yöneticilerine vermek istediğim ilk tavsiye kesinlikle “Yaptığınız işi ciddiye alın!” olacaktır. Ciddiye almak derken kendinizi kasıp oyundan keyif almayın anlaşılmasın sakın. Bir işin ne kadar düzgün olursa o kadar keyif vereceğini düşünen biri olarak söylüyorum bunları. Oyun yöneticilerin kendimce dikkat etmesi gereken ve oyunun keyifli hale getirmek, rahat etmek için söyleyeceklerimi ise başlık başlık yazacağım.

İşini ciddiye almak benim için kesinlikle en önemlisi. Bu şekilde davranmak oyundan aldığım keyfi her zaman arttırmıştır. Sadece kendimde değil oyuncularımın da aynı şekilde düşündüğünü yorumlarından, hal ve hareketlerinden söyleyebilirim. İşini ciddiye almak yukarı da da bahsettiğim gibi kendinizi kasıp kuralcı olmak değil, yaptığın işe önem vermektir benim için.

Planlı olmak özellikle oyun öncesi hazırlıkta senaryo hazırlarken çok işinize yarayacağını düşündüğüm bir olgudur. Planlı olmak size hem vakit kazandırır hemde senaryonuzun akışını bir düzene koyacaktır.

Düzenli olmak senaryonuzu hazırlarken, oyun oynatırken sizi karmaşadan kurtaracak ve hız kazandıracaktır. Masaya oturduğunuz da öncelikli yapmanız gereken şey kağıtlarınızı, senaryonuzu, kalem, zarlar ve diğer eşyalarınızı düzenlemek olmalıdır. Oyun sırasında bir şeyler aramanızı ve oyunun kopmasını önleyecektir. Her şey elinizin altında olacağından oyun daha hızlı akacak ve aldığınız keyifte artacaktır.

Senaryoya hakim olmakta diğer önemli maddelerimizden biri olmalıdır. Oyundan önce senaryonuzu bol bol tekrar etmek ve senaryo yazımı sırasında aklınızda hiç bir soru bırakmamak bu yüzden önemlidir.

Karakterleri bilmek kendimce çok önemli bulduğum bir şeydir. Oyuncularınızın karakterlerinde oyun sırasında kullanacakları değerleri bir yere yazıp gözünüzün önünde tutmak size her zaman fayda sağlayacaktır. Oyun sırasında hesaplamalarda ve onlardan gizli atmanız gereken zarlarda önemli bir etkendir.

Son olarak değinmek istediğim şey Oynattığınız sistemi iyi bilmektir. Oyuncuların soruları karşısında cevapsız kalmak oyuncunun size olan güvenini sarsacağından oynattığınız sistemi öğrenebildiğiniz en ince detaylara kadar bilmek çok önemlidir. Oyun sırasında kitap karıştırmak yerine sisteme hakim olmak ve direk kararlar verip oyuna devam etmek daha iyidir.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar olduğu için yazıma burada son vereceğim. Hazırlık tavsiyelerim bu kadar olup oyun yöneticilerine yönelik tavsiyelerim diğer yazılarımda devam edecektir.

yorum
  1. sartan dedi ki:

    Elinize sağlık, umarım frp tarzında yazılar ve bilgiler dahada çoğalır. Birçok kişiye oyunu bilen, bilmeyen , öğrenmek isteyen kişilere çok değerli bilgiler verilmeye devam edilir. Yazılarınız devamını dilerim.

    • oguzveliyavas dedi ki:

      Teşekkürler Sartan. Yazılarım elbetteki elimden geldiğince devam edecektir. Sıfırdan başlayanlar için Pathfinder yazı dizimi FRP kategorisinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s