NPC Yaratımı

Yayınlandı: 18 Haziran 2012 / Genel, Oyun Yöneticilerine Tavsiyler
Etiketler:, , ,

Rol yapma oyunlarının vazgeçilmez bir ögesi olan NPC(Nonplayer Character) üzerinde duracağız bugün.

Öncelikle yeni başlayanlar için NPC’nin ne olduğundan bahsetmekte yarar var. NPC ler oyun esnasında siz ve grubunuz dışındaki tüm insan ve diğer ırklardan kişilerdir. Handa tanıştığınız yabancı bir adam, size yol gösteren bilge bir kişi, aynı zindanı paylaştığınız bir katil gibi bir çok örnek ekleyebiliriz bunlara.

NPCler oyun esnasında çoğu oyuncu tarafından bilgisayar oyunlarındaki sokakta bulunan ve öldürüldüğünde herhangi bir değeri olmayacak karakterler olarak görülmekte. Oysa ki rol yapmanın en önemli ögesi olan gerçekçilik ile çok ters düşen bir durum bu. O yüzdendir ki oyun yöneticilerinin bu konuda çok hassas olması gerekiyor. Oyunlarındaki NPClerin değerini biraz olsun oyunculara hissettirmeliler ki rol yapma oyunlarının bilgisayar oyunundan farklı olarak geliştiğini anlayabilsinler. (Sürekli bilgisayar oyunlarından örnek vermeme rağmen artık çoğu bilgisayar oyununda NPClerin öldürülmesi durumunda tatsız durumlarla karşılaşıyoruz)

Bunlardan bahsettikten sonra sanırım oyunlarınız için NPC yaratımına geçebiliriz. Aşağıda bahsedeceğim yöntemlerin bazıları kendim için kullandığım, bazıları ise tüm sistemlerin ana kural kitaplarında görebileceğiniz şeyler üzerine olacak.

İlk olarak NPClerinizin yukarıda da bahsettiğim gibi gerçekçi olmasını sağlayın. Bunu yapabilmek içinde kendinizden yada diğer karakterlerden yola çıkarak bir iki satır daha fazla yazıp NPC lere gerçek karakterlerde bulunan artı veya eksi yönler ekleyin.

NPClerinizi değerlerini kesinlikle önceden belirleyin. NPClerinizin can değerlerini ve diğer değerlerini hep klasik bir tablo şeklinde yapmayın. Her karakterinize yukarıda da bahsettiğim gibi farklı özellikler katarak değerlerinde oynama yapın. Oyunun gerçekçiliğini arttıracağı gibi oyuncularınızın da alacağı zevki arttıracaktır. Diğer bahsettiğim durumdaki gibi klasik bir npc yaratımı izlerseniz de oyuncularınız bir süre sonra hepsinin aynı canda birer xp yığını olduğunu düşünecek ve buna göre davranacaktır.

NPClerinizin değerlerinde yaptığınız bu artı veya eksi yönde değişikliklerden sonra gelelim “background” olayına. Yarattığınız NPClerin hepsine background hazırlamak hem gereksiz hemde uğraştırıcı olacağından karakterlerinizin ana muhatap alacağı kişilerin backgroundlarını sağlam hazırlamanız ve NPClere bu yönde artı veya eksiler vermeniz hoş olacaktır. Benim gibi uğraşmayı seven bir adamsanız da ufak savaş gruplarının hepsine kısa ve öz backgroundlar da ekleyebilirsiniz tabi. Bunun da oyun yöneticileri ve oyunculara fazladan zevk vereceğini düşünüyorum.

Diğer bahsetmek istediğim konu da NPClerin üzerindeki eşyalar.  Klasik bir oyundaki şu kadar gp para, uzun kılıç ve ağır zırh gibi eşyalar yerine NPClerde eşya konusuna biraz daha detay vermekte yarar var. Üzerinde çok savaşa girdiğini gösteren eskimiş ve körelmiş bir kılıç, içinde bir kadının resmi olan altın kaplama bir kolye, güzelce işlenmiş bir nesne gibi daha detaylı eşyalar oyuncuların daha çok ilgilisini çekecektir.

Çoğu oyunda olan skill olayına da değinmek istiyorum biraz. Uzun yıllardır denizden uzak yaşamış birinin swim değerinin yüksek olması, sürekli oturan şişman bir adamın jump ve climb değerlerinin yüksek olması gibi mantık hatası oluşturacak şeylerden uzak durun. NPClerinizi biraz daha farklı yaratın ve skillerin üzerinde bu yönde değişiklik yapmayı unutmayın.

Diğer şeyler genel olarak oyun yöneticilerinin bildiği ve ortak olarak kullandığı şeyler olduğundan yazıma burada son veriyorum. Farklı NPCli, güzel oyun dilerim.

yorum
  1. Benhür Dinçer dedi ki:

    benim bildigim NPC demek non-playable character demek ama non-player da düşününce aşagı yukarı aynı =) NPCleri severim çünkü yöneten oynayan benim ve normal oyuncular gibi ne yapacakları kestirilemez degil ve senaryo için istediginizi dedirtebilir yaptırtabilir oyundaki olay örgüsünü saglamak için kullanabilirsiniz . Yetmezmiş gibi bu yaptıklarınıza seslerini dahi çıkarmamaları cabası.. 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s